4 zajímavosti, které jste o Audi nevěděli

Téměř každý ví, že čtyři kruhy na přední masce vozu patří značce Audi. Už méně lidí však tuší, že logo symbolizuje spojení 4 automobilek do jedné, v důsledku hospodářské krize v roce 1932 – Audi, DKW, Horch a Wanderer. A právě zde sahají kořeny dnešní značky Audi. O jednom z nejstarších německých výrobců bylo napsáno téměř všechno.

závodní audi na trati

1. Revoluce v rallye pod taktovkou Audi

Dnes již legendární Audi Quattro se postaralo o velkou revoluci ve světě rallye. Když německá automobilka představila tento model, na Světovém šampionátu v rallye, tehdy akorát povolili pohon na všechna čtyři kola. Zatímco soupeři tápali, jak s novým pravidlem naložit, Audi začalo sbírat vítězství ve velkém. Nejúspěšnější období tohoto vozu bylo mezi lety 1981 až 1986.

2. Prvenství Audi na závodech Le Mans

24 hodin Le Mans patří mezi nejnáročnější automobilové závody na světě. Do roku 2005 se jej Audi účastnilo s benzínovým autem R8 a velmi úspěšně. Inženýři chtěli výzvu a rozhodli se, že jako první vyhrají Le Mans s dieselovým motorem. O rok později se jim to díky vozidlu Audi R10 TDI podařilo a získali toto cenné prvenství. Aby těch prvenství nebylo málo, v roce 2012 Audi vyhrálo závod Le Mans s dieselovým elektrickým hybridem R18 e-Tron quattro.
modré audi

3. Dělalo Audi první crash testy?

Možná. Pokud se počítá spuštění vozidla z kopce bez posádky, aby automobilka po nárazu do překážky demonstrovala bezpečnost auta, pak určitě – Audi dělalo jako první crash testy. Zvládli to téměř před 80 lety bez figurín, zpomalených záběrů či senzorů. A jak to dopadlo? Diváci byli ohromeni, že se autu téměř nic nestalo a motor běžel dál.
audi auto

4. Co znamená slovo Audi

August Horch založil svou první automobilovou společnost v roce 1899 a jmenovala se A. Horch & Cie. Jenže ušlo 5 let a Horch se nedokázal snést se svým společníkem, a tak si založil novou společnost s názvem August Horch Automobilwerke. Práva na používání jména Horch měl však jeho společník, tak August musel vymyslet něco nového. Jeho příjmení v němčině znamená "slyšet", a protože ho ve svém rodném jazyce nesměl používat, rozhodl se pro latinu. A do té se jeho příjmení překládá jako "audi".